Oyuncak Fuarı’nın Dijital Buluşması Tamamlandı, Sıra Yüz Yüze Fuarda!

Yeni nesil fuar deneyimini yaşayan 3. Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı’nın dijital olan ilk bölümü tamamlandı. İki gün süren B2B Networking Günleri’ne 20 ülkeden 120 nitelikli alıcı katıldı; 74 iş bağlantısı yapıldı. Fuarın ikinci bölümü, yüz yüze fuar olarak 18-21 Mart 2021 tarihlerinde yeni normale göre gerçekleştirilecek. TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni alan ilk ve tek fuar şirketi olan TÜYAP,  bu fuarda katılımcı ve ziyaretçilere “temassız fuar” deneyimini de yaşatacak.
 
Pandemiden sonra yeni nesil hibrit fuar deneyimini yaşayan 3. Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı’nın dijital bölümü 16-17 Eylül 2020 tarihlerinde tamamlandı. İki aşamalı düzenlenecek olan fuarın dijital platformda başarıyla gerçekleştirilen B2B Networking Günleri, dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce profesyonel ziyaretçiyle oyuncak sektörünün lider firmalarını buluşturdu. Böylece gerek pandemi gerekse kişisel tercihi nedeniyle bu dönemde seyahat etmek istemeyen alıcılarla sektörün önde firmaları teknolojinin olanaklarını kullanarak buluştular ve ticaret yaptılar. İstanbul Oyuncak Fuarı’nın ikinci bölümü, sektörün talebi doğrultusunda eski fuar tarihleri olan 18-21 Mart 2021 tarihlerinde yüz yüze fuar olarak düzenlenecek.
 
74 iş bağlantısı yapıldı 
TÜYAP’ın (Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.), OYDER (Oyuncakçılar Derneği) işbirliğiyle gerçekleştirdiği iki gün süren B2B Networking Günleri’ne Tüyap yurt dışı ofislerinin de desteğiyle Rusya, Almanya, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Çin, Bangladeş, İran, Özbekistan, Fas, Sırbistan, Kıbrıs, Makedonya, Kosova, Hırvatistan, Mısır, Libya, Cezayir ve Türkiye'den olmak üzere 20 ülke, 108 firmadan 120 nitelikli alıcı, platformu aktif kullanarak 30’u video toplantı olmak üzere 74 iş bağlantısı gerçekleştirdi.  79 katılımcı firmanın yer aldığı 3. Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı B2B Networking Günleri’nde Polesie, Selay Oyuncak, Zet Zeka, Global Oyuncak, Güçlü Toys, Locco, Nita, Adore Oyuncak, Erdem Oyuncak, Sunman başta olmak üzere platformu aktif kullanan firmalar etkinliğin öne çıkan isimleri oldular.
 
En büyük oyuncak ihtisas fuarı
Oyuncak sektörünün en büyük ihtisas fuarı olan 3. Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı’nın ikinci bölümü ise 18-21 Mart 2021 tarihleri arasında yüz yüze fuar olarak İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. KOSGEB tarafından desteklenen ve Ticaret Bakanlığı’nın B2B alım heyetleri organize edeceği fuar, yurtiçi ve yurtdışı oyuncak perakende ve toptancılarından kırtasiye perakende ve toptancılarına bebek ürünleri ve çocuk tekstil mağazalarından eğitim kurumlarına sektörün tüm paydaşlarını buluşturacak. Çocukların yaratıcılığını geliştiren STEM oyuncakların bu yıl damga vurması beklenen ihtisas fuarına 15 yaş altı misafir kabul edilmiyor.
Ticaret için önce sağlık! 
 Sektörünün merakla beklediği Oyuncak Fuarı, pandemiden sonra oluşan yeni normale göre gerçekleşecek. TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, dijital dönüşüme yaptıkları yatırımlarla ticaretin artık fuar alanı ve tarihleriyle sınırlı olmadığını söyledi. Covid 19 pandemisi nedeniyle ara verilen fiziki fuarlara da devam edeceklerini belirten Ulusoy, her yıl 80’in üzerinde fuar organize eden TÜYAP’ın yeni normalin tüm gereksinimlerini dikkate alarak fuarlarını ‘ticaret için önce sağlık’ mottosuyla düzenleyeceklerini ifade etti. 
 
Temassız fuar deneyimi
Yeni dönemde temassız fuar deneyimini katılımcılarına ve ziyaretçilerine yaşatacaklarını belirten Ulusoy, “Temassız fuarcılık deneyimini tüm Tüyap Fuarcılık Grubu katılımcı ve ziyaretçilerine ücretsiz şekilde sunuyoruz. Fuarı ziyaret etmeyi planlayan ziyaretçiler MyTüyap mobil uygulaması üzerinden fuar davetiyesini alabilir, fuar yaka kartını oluşturabilir, fuar alanına hiçbir ekstra baskılı karta ihtiyaç duymadan mobil uygulamadaki QR kodu okutarak giriş yapabilir, sosyal mesafe kuralına uygun olarak düzenlenmiş alanlarda veya QR kodlu online görüşme alanlarında birebir iş toplantıları yapabilir ve kartvizit yerine görüştüğü katılımcıya bilgilerini QR kodunu okutarak paylaşabilir” dedi.
 
Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi aldı
TSE’nin “Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi”ni alan ilk ve tek fuar şirketi olduklarını da belirten Ulusoy şu bilgileri verdi:  “Tüyap Fuarcılık Grubu olarak paydaşlarımızın sağlığını önemsiyor ve buna yönelik bir dizi önlemler alıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın yönergelerine uygun bir şekilde arttırılmış hijyen uygulamaları, ortak alanların sosyal mesafeye uygun olarak revize edilmesi, fuar alanlarımızda yoğunluk kontrolü ile kalabalık yönetiminin sağlanması, havalandırma sistemlerinin iyileştirilmesi, gıda hizmetlerinin hijyen kurallarına uygunluğu ve fuara HES koduyla ziyaretçi kabulü gibi ek önlemlerle Mart ayından bu yana yeni sezona büyük bir özenle hazırlandığımızı söylemek mümkün. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü’nün Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getirerek TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi almaya hak kazanan ilk ve tek fuarcılık şirketi olduğumuzun müjdesini vermek isterim.”
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN